Třebešín Technology Tour

Solid Works (6)

SolidWorks2010 je komerční software produkovaný společností Dassault Systèmes SolidWorks Corporation. Patří mezi vedoucí značky v kategorii 3D CAD aplikací (Computer Aided Design - počítačem podporované konstruování). Je určen k navrhování součástí, sestav, ke tvorbě technické dokumentace (výkresů) a správě projektových dat. Kromě řady dalších funkcí umožňuje rovněž testování (analýzy) vytvořených modelů, jejich grafickou a pohybovou vizualizaci. První verze SolidWorks byla zveřejněna v roce 1995. CAD systémy představují již od 90. let XX. století hlavní nástroj pro konstrukční práci, v níž zcela nahradily dříve užívaná rýsovací prkna. V současnosti jsou prostřednictvím CAD navrhovány prakticky všechy výrobky - od složitých celků (dopravní prostředky...) až po nenápadné drobnosti (domácí potřeby...).

Uživatelsky atraktivní jsou i rozsáhlé možnosti využití CAD modelů - ať již při tvorbě řídícího programu CNC výrobního stroje (obor CAM) nebo např. při pokročilých postupech vizualizace a animace objektů v čistě grafických 3D systémech (jako je C4D, 3DSMax apod.). Práce v CAD systému prokazatelně podporuje rozvíjení prostorové představivosti a tvůrčí myšlení.

Rozšíření CAD (strojírenství, stavebnictví, architektura...) souvisí s všeobecnou expanzí IT. Znalost těchto aplikací proto je a bude nezbytným kvalifikačním předpokladem v oblasti konstrukce a designu. Dovednosti v CAD aplikacích jsou již dnes znamenitou dispozicí pro získání dobré práce v širokém spektru firem celé technické sféry, a to nejen v ČR.


Zajímavou přehlídku prací a postupů mezinárodního původu přináší například tento YouTube kanál nebo české uživatelské fórum.

Výuka v SolidWorks probíhá na Třebešíně v EDU verzi aplikace. Na svých domácích počítačích mohou studenti pracovat v SolidWorks StudentDesignKit, což je základní, plně funkční licence aplikace s platností 365 dní, kterou lze každoročně ve škole zdarma získat.

Intenzivně využíváme podporu školního e-learningového portálu, v němž je zakotvena řada předmětových kurzů.


 

Po vlastní ose

Minibike v dílně SPŠ Na Třebešíně, 2013Doslova tímto způsobem si Tomáš Lešták (ex 4.F) dojel v květnu 2013 pro jedničku z maturitní práce a nedlouho před tím pro první místo ve školní soutěži 3D modelářů v kategorii CAD. Postavil si na to totiž motocykl. Příběh by se klidně mohl také jmenovat "Splněný sen", ale to by byla licence z jedné Werichovy pohádky, i když výstižná.
Tomáš si s podporou ochotných "pomahačů" opravdu splnil své dávné přání – vyrobit vlastní funkční dopravní prostředek. Odpověď na otázku, která se dere na jazyk - proč znovu vynalézat zařízení, jež se více než sto let sériově vyrábí v rozmanitých obměnách, zní jednoduše : právě pro to vynalézání.

Číst dále...

Jak se balí ve velkém

Asi málokdo se zajímá o to, jak se zboží, které si kupujeme, dostává do svého obalu. Prostě v něm je … a hotovo! Ale tak úplně samozřejmé to není.
Model, jenž ve 3D CAD systému Autodesk Inventor zpracovali Jakub Fiedler s Michalem Adámkem (ex 4.F) názorně přibližuje, jak se do pytlů a krabic průmyslově balí prací prášek. Nenápadné téma , ve skutečnosti však docela rozsáhlé... Michal a Jakub si jej „střihli“ jako svou maturitní práci. Odborné zázemí zajišťovala firma 3D Chemoprag a.s., tradiční partner zaměřený na podporu studentů naší školy v oblasti 3D CAD modelování. Společnost se zabývá projektováním výrobních provozů, a to převážně v chemickém průmyslu. Hlavním 3D nástrojem modelářů firmy je právě Autodesk Inventor. Do týmu pracovníků 3D Chemoprag se v posledních letech úspěšně zařadilo i několik třebešínských absolventů.

Číst dále...

S Tatrou na přímý záběr

To bylo tak …
Je tomu více než dva roky, kdy jsme se s jarní exkurzí TTT vydali daleko na severní Moravu a strávili den plný industriálních zážitků v naší nejstarší automobilce, kopřivnické Tatře. Prohlídka výrobní linky, dynamické zkušebny a akční finále v kabinách Tatrovek na zkušebním polygonu firmy ve svahu nad městem – to vše nadchlo třebešínské cestovatele natolik, že ještě dlouho po návratu vzpomínali na 28. března 2012 jako na dosavadní vrchol cest TTT.Ve výrobním závodě v Kopřivnici, duben 2013 Václav Průcha a Ladislav Luštinec (tehdy 3.F)  si však v tento den ujasnili své další studijní výhledy. Terénní automobilová technika je zajímala stejně jako širé spektrum 3D modelování v CAD systémech. S nástupem do 4. ročníku je čekal výběr tématu pro praktickou maturitní práci: rozhodli se proto své zájmy propojit a podtrhnout je společným jmenovatelem – zaklínadlem, jež znělo: Tatra.

Číst dále...

Pára ve 3D

Tomáš ČernýKdyž se Tomáš Černý (3.E, zaměření ITE) rozhodl modelovat v SolidWorks historickyckd_znak zajímavou a vcelku málo známou československou parní lokomotivu typu C- 760, měl za sebou (jak sám říká) již slušnou „rozcvičku téhož druhu“ – 3D model  americké lokomotivy z 19. století pro Pacifickou dráhu. Zde si při řešení pohonu kol vyzkoušel práci s kinematickými vazbami.

 

 

Číst dále...

Virtuální Freestyle

Gorazd Balejík a Petr Záruba - autoři projektu kolaGorazd Balejík a Petr Záruba předvedli, jak mohou designeři efektivně spolupracovat přiNáhled modelu kola v aplikaci PhotoView360 modelování poměrně rozsáhlé konstrukční sestavy. Na platformě SolidWorks 2011 SDK vytvořili projekt nazvaný "3D vizualizace jízdního kola". Letos v dubnu jej úspěšně obhájili před maturitní komisí.
Oba dva nedávno absolvovali 4. ročník studia v zaměření Technické lyceum. Petr s Gorazdem dokázali propojit zálibu ve 3D modelování s další svojí vášní, kterou je jízda na terénních dvojkolkách poháněných lidskou i strojní silou (Petr je mimo jiné úspěšným motocyklovým závodníkem).

Číst dále...

Hraju Solid Works


CAD systém jako nejoblíbenější počítačová hra ???

Průběžný pohled na plochu aplikace při modelováníPříběh 3D modelu kompletní zbraně z československého pohraničního opevnění, který vznikl na základě původních výkresů ze 30. let popisuje jeho autor v sekci Design Stars .

 

 

Číst dále...
Subscribe to this RSS feed