Třebešín Technology Tour

Cinema 4D

Cinema 4D (5)

cinema 4D_trebesinCinema 4D je komerční multiplatformní program pro tvorbu 3D grafiky (CGI - Computer Generated Imagery ) od německé společnosti MAXON Computer, jehož první verze byla vydána již v roce 1993. Jedná se o komplexní řešení pro počítačovou vizualizaci od polygonového modelování přes texturování, nasvícení, animaci až po finální rendering celé scény. Snadné ovládání, přívětivé (user-friendly) prostředí v české lokalizaci a přizpůsobivé rozhraní programu řadí Cinemu mezi profesionální 3D programy.


Použití 3D vizualizačních programů je v dnešní době stále častější a žádanější - jelikož digitální multimédia nás obklopují takřka na každém rohu. Ať již jdeme do kina, zapneme televizi s naším oblíbeným pořadem, sledujeme poutavou prezentaci či surfujeme na internetu.
Cinema 4D hraje v tomto světě významnou roli a svědčí o tom především projekty, které jsou pomocí tohoto software realizovány. Pár příkladů za všechny:
- grafické studio AIXSponza a prezentace firmy RedBull viz.: http://www.aixsponza.com/
- youtube kanál viz.: http://www.youtube.com/user/MaxonC4D


 

Naše škola je součástí CAP (CINEMA 4D Academy Program), a tak je zaručeno využívání nejnovější verze Cinemy 4D (aktuálně R12) od dodavatele digitalmedia.cz - jak v našich učebnách, tak možnosti licencí pro studenty. Dále využíváme velké množství studijních materiálů pro podporu výuky jednak ze serveru 3dsoftware.cz a skolagrafiky.cz, rovněž tak ze systému pro organizaci a podporu výuky LMS Moodle - moodle.trebesin.info pro jednotlivé kurzy (předměty) v rámci výuky na naší SPŠ Na Třebešíně 2299.

 

Od modelu k realitě

protivaCesta od reálného objektu - tentokráte přenosné požární stříkačky PS 8 - k 3D modelu je většinou dlouhá a složitá. Výsledek ale téměř vždy stojí za to. To je i případ naší modelářské soutěže Design Star a modelů, které se v ní prezentují. Dnes máme to potěšení se podívat, jak vznikal model, s nímž se do soutěže přihlásil student 4. ročníku oboru ICT Radek Protiva a obsadil první místo v katerogii CGI (tedy tzv. volného počítačového modelování). Teď již ale článek přímo od Radka, který by mohl být motivací pro vaše vlastní modelářské projekty.

 

Číst dále...

Třebešín ve 3D nebo snad 4D?

A je to tu - po delší pauze tady máme další příspěvěk do rubriky Design Stars a je to opravdu velké. Jde o kompletní 3D model naší průmyslovky v programu Cinema 4D, který si osvojují naši studenti během studia třetího a čtvrtého ročníku. Jak to tedy celé bylo? Více se dozvíte přímo od autora projektu - Jana Bendy ze 4.D.

Číst dále...

Pojďte, pane, budeme si hrát - dětské hřiště made by Cinema 4D

design stars, detske hriste,holoubek,drabek,trebesin Studenti čtvrtého ročníku oboru ICT Pavel Drábek a Ondřej Holoubek si vybrali v rámci předmětu žákovský projekt navržení a finální vizualizace dětského hřiště. Jak celý projekt dopadl se můžete podívat níže v příslušné galerii. O tom, že to byl projekt se vším všudy, svědčí i vedení provozního deníku a plán činností.

 

 

 

Číst dále...

Pražský most Legií by Cinema 4D

most legii, jakub simecek, cinema 4DPočátek příběhu

Vše začalo provozní praxí v třetím ročníku. Dostal jsem se do firmy Eltodo Citelum, kde jsem se seznámil s využitím 3D grafiky k prezentaci světelných návrhů objektů. Ve čtvrtém ročníku nám přibyl předmět-žákovský projekt. Jelikož mě praxe nadchla, měl jsem hned jasno, že udělám fiktivní firmu zabývající se stejnou problematikou jako Eltodo. Protože jsem zůstal s Eltodem v kontaktu, napadlo mě, že bych se s nimi mohl dohodnout na spolupráci. Pro tento projekt jsem si vybral most Legií v Praze...

 

Číst dále...

Design Stars C4D

V této sekci se rodí zajimavé projekty našich mladých hvězd realizované v systému Cinema 4D. V dohledné době se můžete těšit na jejich zpracování od vzniku až pokonečnou vizualizaci. Jako předkrm předkládáme ukázku vybraných studentských školních, ale především mimo-školních aktivit. Jak tomu bývá u většiny dovedností - pokud člověk chce něčeho dosáhnout...musí tomu dát i něco víc než jen splnění požadavků nebo čárky za účast.

Mimoškolní aktivity našich studentů

Číst dále...
Subscribe to this RSS feed