Logo
Print this page

Pára ve 3D

Tomáš ČernýKdyž se Tomáš Černý (3.E, zaměření ITE) rozhodl modelovat v SolidWorks historickyckd_znak zajímavou a vcelku málo známou československou parní lokomotivu typu C- 760, měl za sebou (jak sám říká) již slušnou „rozcvičku téhož druhu“ – 3D model  americké lokomotivy z 19. století pro Pacifickou dráhu. Zde si při řešení pohonu kol vyzkoušel práci s kinematickými vazbami.

 

 


„Pak jsem se teprve pustil do rozsáhlejšího modelu stroje řady 760. Naštěstí byly dispozici kopie továrních výkresů vrcholové sestavy lokomotivy, které z archivu pomohl zajistit pan Bušek. Na výkresech jsou alespoň hlavní potřebné rozměry a nejdůležitější pohledy.“
ČKD C-760 v zimní krajině slovenské lesní železniceModel věrně odpovídá předloze, ačkoliv je v něm řada věcí zjednodušena – interier budky,Rozpracovaný model v prostředí CAD aplikace SolidWorks řešení kotle, potrubí, detaily parního stroje, spřáhel atd., pro něž se nepodařilo sehnat výkresovou dokumentaci.
„Lokomotivu jsem začal modelovat ve škole, v předmětu CDM, když jsem měl hotovu všechnu zadanou práci a byl vypnutej Internet … :) Pak jsem samozřejmě pokračoval doma, ne všechno šlo podle představ, ale po celkem asi třiceti hodinách práce to vypadá takhle“.

 


Pražská lokomotivka ČKD vyráběla v letech 1949 – 54 úzkorozchodné stroje řady  760 (číslo znamená rozchod kolejíModel rozvodu lokomotivy system Heusinger v mm) dle objednávky Povereníctva poľnohospodárstva a pozemkovej reformy v Bratislavě pro lesní železnice na Slovensku. Tyto dráhy byly budovány od 19. století za účelem svozu dřeva vytěženého z hlubokých lesů.  Konstrukce stroje byla robustní - tři spřažené nápravy uložené ve vnějším rámu, Heusingerův rozvod, dvojčitý parní stroj na sytou páru, válcová šoupátka a výkonný kotel – to vše lokomotivám zajistilo oblíbenost a časté provozní využití.
Lokomotivy ČKD 760 sloužily na Čiernohronské lesní dráze (ČHLD) až do roku 1981 a staly se vlastně symbolem zajímavé lesní železnice.

 


Vykreslení modelu v aplikaci PhotoView360 - fiktivní konstrukční materiályTomášovi je ale virtuální prostor zjevně příliš těsný, neboť se (úspěšně) věnuje i „reálné“ modelařině. Preciznost a trpělivost uplatňuje při stavbě plastikových modelů bojové pozemní techniky, které čas od času prezentuje i na výstavách. Ve světle těchto zájmů snad ani nepřekvapí, když na Tomáše prozradíme, že je rovněž zručným kreslířem, čehož s výhodou využívá při řešení řady konstruktérských těžkostí, které se neustále staví do cesty…
Přejeme mu nadále mnoho vytrvalosti.


Více obrázků dokumentujících postupný vývoj díla najdete v galerii.

Last modified onstředa, 22 červen 2011 22:42
Rate this item
(0 votes)
Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.