Logo
Print this page

Virtuální Freestyle

Gorazd Balejík a Petr Záruba - autoři projektu kolaGorazd Balejík a Petr Záruba předvedli, jak mohou designeři efektivně spolupracovat přiNáhled modelu kola v aplikaci PhotoView360 modelování poměrně rozsáhlé konstrukční sestavy. Na platformě SolidWorks 2011 SDK vytvořili projekt nazvaný "3D vizualizace jízdního kola". Letos v dubnu jej úspěšně obhájili před maturitní komisí.
Oba dva nedávno absolvovali 4. ročník studia v zaměření Technické lyceum. Petr s Gorazdem dokázali propojit zálibu ve 3D modelování s další svojí vášní, kterou je jízda na terénních dvojkolkách poháněných lidskou i strojní silou (Petr je mimo jiné úspěšným motocyklovým závodníkem).


Kolo ve vykreslení modulu PhotoView360Výsledný návrh bicyklu  představuje dle autorů s trochou nadsázky "freestylový ideál jak po stránce mechanického řešení, tak i použitých konstrukčních materiálů". Zcela bez nadsázky můžeme však o modelu říci, že máme před sebou dílo promyšlené a pečlivě řešené. Kromě standardních modelářských funkcí SolidWorks využili autoři (při tvorbě přepákování zadní části rámu) rovněž doplňkový modul SimulationXpress, což je nástroj pro analýzu mechanických vlastností navržených dílů. Na základě simulovaného mechanického zatížení byl optimalizován návrh příslušné součásti.

 


Detail centrálního složeníRozsah sestavy bicyklu je v řádu několika stovek dílů. Ačkoliv si Gorazd s Petrem od počátku práci jasně rozdělili, přesto nehodlali riskovat "datový chaos", jehož riziko v běžné adresářové struktuře operačního systému prudce vzrůstá s počtem přepracovávaných dílů, konfigurací a podsestav. Celý projekt proto svěřili pod komplexní datovou správu modulu PDM Workgroup. Ten jim umožnil prakticky nezávisle pracovat s jednotlivými verzemi souborů, zabezpečil řízený přístup k datům dle nastavených uživatelských práv a chránil data před nežádoucím smazáním. PDM systémy jsou v praxi hojně využívány především při spolupráci v rámci rozsáhlejších týmů.


Modelování celé sestavy zaměstnalo dvojici konstruktérů na cca 75 hodin a představu o odvedené práci je možno získat prohlídkou připojené obrázkové galerie.

Oběma tvůrcům přejeme plný zdar při náročném studiu strojní fakulty ČVUT, které je čeká po prázdninách ... 

 

Last modified onstředa, 22 červen 2011 22:42
Rate this item
(0 votes)
Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.